Tasakaalustatud gluteenivaba toitumine Dr Schäri sortimendi baasil
Tekst: Aive Antson, Eesti Tsöliaakia Seltsi juhatuse liige
Dr Schäri toodete sortiment
Range ja eluaegne gluteenivaba dieet on tsöliaakiahaige ainus ravi. Tänapäeval peavad erinevatel põhjustel gluteenivaba dieeti ka paljud teised inimesed. Kõik dr Schäri tooted on gluteenivabad ja sobivad seega tsöliaatiku toidulauale hästi. Dr Schäri toodete sortiment on lai ja mitmekesine ning siit leiavad oma toidulauale sobivad tooteid erinevas vanuses inimesed.
Dr Schäri sortimenti kuuluvad:
- Erinevad tootegrupid: leiva- ja saiatooted (sh saiakesed), jahud (sh paneerimisjahu), erinevad maiustused (sh küpsised, muffinid, vahvlid, kreekerid), wrapid, pasta, kartulikrõpsud, müsli
- Mahetooted
- Soolased ja magusad tooted
- Täisteratooted.
Tasakaalustatud gluteenivaba toitumine
Gluteenivaba dieedi pidajad on sageli küsimuse ees, et kuidas tagada tasakaalustatud ja tervislik toitumine? Kõigepealt peab iga uue menüü puhul meeles pidama, et tervisliku toitumise aluseks on riiklikud toitumissoovitused. Lähemalt vaata: https://toitumine.ee/
Üldiselt ütlevad arstid, et kui tsöliaakiahaige sööb talle lubatud mitmekesist toitu, siis ei teki tal toitainete vaegusnähte (Uibo, Mitt 2012: 20). Siiski on arstid oma ettekannetes rõhutanud, et gluteenivaba dieedi korral tuleb erilist tähelepanu pöörata kiudainete ja B-rühma vitamiinide olemasolule toidus, kuna nisu, rukki ja odra eemaldamisel toidust võib just nendest toitainetest tekkida organismis puudus. Gluteenivaba dieedi suurimaks väljakutseks peetakse piisavat kiudainete tarbimist (Soome Tsöliaakia Selts 2021).
B-rühma vitamiinid ja kiudained
Dr Schäri toodetest sobivad kiudainete ja B-rühma vitamiinide saamiseks hästi täisterapasta (Penne), täisteraleib (Vollkornbrot), saiad seemnetega (Vital, Pan Multigrano, Pain Campagnard jm), kreekerid seemnetega (Cereal crackers). Dr Schäri näksidesse ja leiva- ning saiatoodetesse on lisatud ka erinevaid taimseid kiudaineid (akaatsia-, tsitruselised jm).
Kaer
Iseäranis kõrge toiteväärtusega on kaer, sest erinevalt enamikust teistest teraviljadest jäävad toitained pärast kesta eemaldamist alles, sest jahvatamisel ei eraldata kesta alust aleuroonkihti ja idu. Kaeras sisalduvad lahustuvad kiudained vähendavad vere kolesteroolitaset. (QA International 2006). Dr Schäri valikus on kaeraküpsised (Avena), millesse lisavad kasulikkust pruun suhkur, idud ja kliid.
Glükeemiline indeks
Kuna gluteenivabades toodetes on sageli põhikoostisaineteks kõrge glükeemilise indeksiga riis ja mais, siis tuleb neid tooteid tarbida mõõdukalt (madala glükeemilise indeksiga on kaer, täisterariis, tatar, kinoa ja amarant). Seega eelistada tuleb tooteid, kus on kasutatud erinevaid teravilju ning maisile ja riisile on lisatud teffi, hirssi, kinoad, tatart, sojat, amaranti. Dr Schäri sortimendis on sellisteks toodeteks mitmeviljasaiad (Pan Rustico, Ciabatta Rustica, Cereale). Toidukordade vahepalaks sobivad hästi mitmeviljanäksid (Schär Knäckebrot) ja teraviljabatoonid (Cereal bar). Erinevad viljad sisaldavad erinevaid toitaineid ning nii on toidu toiteväärtus suurem.
Hommikusöögihelvestest eelistada maisihelvestele müslit, sest näiteks Dr Schäri šokolaadimüsli (Choco müsli) sisaldab kaerahelbeid, täisterariisi ja hirsijahu ning amarandihelbeid.
Kokkuvõtteks saab öelda, et gluteenivaba toidu tarbija peaks võimaluse korral eelistama gluteenivabade müslide, jahude, kuklite, pastade, pitsapõhjade, leiva-saiatoodete ning muude küpsetiste seast seemneid sisaldavaid, mitmevilja- ning täisteratooteid. Et toit ei jääks ühekülgseks, tuleb koostisosade nimekirjast jälgida, et toode sisaldaks lisaks maisi- ja riisijahule erinevaid teravilju. Eriti hoolikad peavad toidu planeerimisel olema tsöliaakiahaige lapse vanemad, sest nemad vastutavad oma lapse toidulaua ja seega ka ta tervise eest.
Kasutatud allikad
- QA International. (2006). Maailma toiduainete entsüklopeedia. Tallinn: Tea Kirjastus.
- Soome Tsöliaakia Selts. (13.03.2021). Gluteeniton ruokavaliohoito.
https://www.keliakialiitto.fi/kuluttajat/keliakia/keliakian-hoito
https://tervisliktoitumine.ee/glukeemiline-indeks-ja-glukeemiline-koormus/ - Uibo, O., Mitt, K. (2012). Tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia. Patsiendiinfo. Tartu: Tartu Ülikooli Kirjastus.