Magus polegi keelatud!? Vaata, millega diabeetik maiustada võib!
Kohe-kohe on käes aasta magusaim aeg, kuid kas ka diabeetikule? Toitumisnõustaja Teele Teder jagab tootesoovitusi, millega ka diabeetikud nii jõuludel, aastavahetusel kui muul ajal maiustada saavad.
Veel kümmekond aastat tagasi soovitati diabeedi puhul nii süsivesikute kui rasvade ranget piiramist, aga see tõi kaasa südameveresoonkonna- ja neeruhaigusi. Tänasel päeval enam õnneks selliseid soovitusi ei jagata. Diagnoosi saamisel läheb senine menüü aga muutmisele endiselt ning sellega ei pea arvestama mitte ainult diabeetik. Tema uute toidureeglitega võiks kursis olla ka lähedased. Nii on kindel, et diabeetik ei satu ka kogemata sööma midagi, mis võiks talle halvasti mõjuda. Oluline on jätta meelde kaks märksõna – kiudained ning õiged magusained, mis ei mõjuta veresuhkrut nii nagu teeb seda tavaline valge suhkur.
Kiudained – diabeetiku parimad sõbrad
Diabeetikud peaksid eriti hoolikalt vaatama, et nad saaksid igapäevaselt kätte vajamineva koguse kiudaineid. Kiudaineid leidub nii köögi- ja puuviljades, pähklites, täisteratoodetes ja kaunviljades. Inimesed, kelle menüü on üksluine ja juhuslik, saavad kahjuks vajaminevast kogusest kätte vaid poole. Kuna keha on pidevas kiudainete defitsiidis, tõuseb süües meie veresuhkur kiiresti liiga kõrgele, mis muu hulgas tähendab automaatselt erinevaid isusid ja kaalutõusu ning ka seedimine läheb nässu. Eriti kardinaalsed on tulemused diabeetikutel.
Paljud teadlikumad toitujad ja kindlasti ka diabeetikud on sõna kiudaine varemgi kuulnud ning valivad oma ostukorvi seetõttu just täisteraleiva. See on hea valik, kuid kahjuks saab näiteks kahest viilust leivast heal juhul kokku vaid 6 grammi kiudaineid, mis pole kindlasti piisav. Ka üks puuvili päevas ei aita siinkohal hädast välja ega ka näiteks üks peotäis köögivilju. Selleks, et päevast kiudainete kogust täis saada, on vaja neid teadlikult oma menüüsse rohkem tuua. Olenevalt vanusest vajame iga päev 25-35 grammi kiudaineid. Seda on päris palju.
Kiudaineid on väga erinevaid. Suures plaanis võib neid jaotada vees lahustuvateks (tuntuim pektiin) ja lahustumatuteks (tuntuim tselluloos) ning diabeetikul on neid mõlemaid väga vaja. Kiudained on kui diabeetiku parimad sõbrad, aidates tal paremini toime tulla veresuhkru kõikumistega. Esimesed muutuvad želeetaoliseks massiks ja aeglustavad veresuhkru tõusu. Teine sort kiudaineid on lahustumatud kiudained – need on ka head, sest käivad soolest läbi nagu suur hari, ergutades ja puhastades soolt ning aidates vältida seedeprobleeme. Lisaks eelnevale on kiudained toiduks ka soolestiku bakteritele, võimaldades kasulikel soolemikroobidel paljuneda ja seeläbi seedimist veelgi soodustada. Kuna kõik on omavahel seotud, on piisavast kogusest kiudainetest diabeetikule väga palju abi nii isude kontrollimisel, veresuhkru stabiliseerimisel kui ka seedimise toetamisel.
Vali oma suhkrud
Teine asi, milles tuleb väga teadlik olla, on suhkrud. Milliseid süüa ja milliseid mitte. Kindlasti ei tohiks diabeetiku toit sisaldada rafineeritud suhkruid. Veresuhkrut tõstavad vähem või peaaegu üldse mitte näiteks ksülitool, stevia, erütritool, agaavisiirup, maltitoolisiirup, isomalt. Osade kunstlike magustajatega võiks olla ettevaatlik, näiteks nagu sahhariin, atsesulfaam, tsüklamaat ja aspartaam.
Kui steviast kui looduslikust magustajast on juba palju kuuldud, siis erütritool on soovitatud nimekirjas kõige uuem lahendus. Erütritool on samuti looduslik, kuid tema plussiks diabeetikutele on see, et tegemist on mitteimenduva loodusliku suhkruga. Kuna erüritool ei imendu, vaid ainult läbib meie seedetrakti, siis ta ka ei mõjuta veresuhkrut. Peamiselt saadakse seda pirnidest ja ploomidest. Kuna see aga ei imendu, ei saa sellest ka kaloreid. Erütritool väljub organismist uriiniga muutumatul kujul. Hinnanguliselt on erütritoolil 60-70% tavalise suhkru magususest.
Diabeedi puhul on toitumisel äärmiselt suur roll ning diagnoosi saamisel tekib inimestel tihti tunne nagu nad ei tohikski väga enam midagi süüa. Siiski elame äärmiselt ilusal ajal, kus toidutööstus areneb võiks öelda lausa „gaas põhjas“ kiirusega. Nii võib ka sinuteek.ee veebipoe valikust leida diabeedisõbralikke maiustusi, mis maitsevad hästi, kuid ei mõjuta üldse veresuhkrut. Lisaks on maiustuste kategoorias tooteid, mis aitavad tõhusalt saada täis ka päevase kiudainete koguse.
Suhkruvabad moosid koos kiudainetega:
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-tropical-fruit-dzemm-troopiliste-marjadega
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-strawberry-fruit-maasikadzemm
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-virsikumaare-steviaga
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-red-fruit-punaste-marjadega-dzemm
Suhkruvabad šokolaadid koos kiudainetega:
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-70-tume-belgia-sokolaad-steviaga
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-belgia-piimasokolaad-steviaga
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-belgia-piimasokolaad-pahklite-ja-steviaga
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-tume-belgia-sokolaad-mandlite-ja-meresoolaga
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-tume-belgia-sokolaad-vaarikate-ja-steviaga
Suhkruvabad pulgakommid
https://sinuteek.ee/et/toit/sweet-switch-pulgakommid-steviaga