KAS SINA OLED KURSIS? Maailma Terviseorganisatsiooni soovitus rasedatele, mis tuleb paljudele üllatusena ja millest Eestis harva kinni peetakse
See, et foolhapet tuleb raseduse ajal ja juba last planeerides toidulisandina juurde tarbida on eestlastele üsna hästi teada, aga et Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusel on samal ajal oluline võtta veel üht toidulisandit, pole nii laialt levinud.
Raseduse ajal on rauavajadus nii suur, et toiduga on seda raske katta. Seetõttu soovitab Maailma Terviseorganisatsioon raseduse algusest kuni sünnituseni võtta täiendavalt rauapreparaate. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab raseduse ajal tarbida rauda 30-60 mg päevas naistele, kellel ei ole diagnoositud aneemiat ning 120 mg päevas naistele, kellel on diagnoositud rauapuudusaneemiaga. Seega on väga oluline enne rauapreparaadi tarbima asumist teha vereanalüüs. Samuti tasub teada, et ka raua üleküllus on sama kahjulik kui selle puudus. Seega peaks rase pidevalt jälgima oma rauavarusid.
Eestis esineb rauapuudusaneemiat umbes 50% rasedatest. Aneemiaks loetakse Eestis raseduse ajal hemoglobiini väärtust alla 110 g/l I ja III trimestril ning alla 105 g/l II trimestril. Madal hemoglobiini väärtus võib tähendada alakaalulise beebi sündi, samuti tõuseb oluliselt enneaegse sünnituse tõenäosus. Raud on organismis väga oluline mineraal, sest on vajalik hemoglobiini tootmiseks, et viia hapnikku kopsudest rakkudesse ja kindlustada rakkude hingamine (energia tootmine), luua hapnikutagavara lihastes. Lisaks on raud vajalik DNA ja sidekoevalkude, kollageenide sünteesiks ning mängib olulist rolli ka raku kasvus ja arengus.
Raua toidulisandeid valides tasub aga panna tähele, millist rauda see sisaldab. Kui rääkida taimsest (mitteheemsest) rauast, siis kasutatakse Eestis peamiselt raudsulfaadi ja -fumaraadi rauasoolasid ning raudglükonaati. Neist viimane on parema biosaadavusega. Seepärast on tihti ka raudglükonaati sisaldavad toidulisandid pisut lahjema sisaldusega, sest see lihtsalt imendub paremini.
Raua toidulisandi puhul on väga oluline selle kasutusmugavus. Väga paljud raua toidulisandid võivad olla küll hea biosaadavusega, kuid kui need ei maitse hästi või tekitavad organismis kõhukinnisust või ebameeldivat tunnet, ei ole ka nende tarbimine jätkusuutlik. Seega on väga oluline leida rauapreparaat mis maitseb, imenduks hästi ega tekitaks kõrvalmõjusid. Näiteks sisaldab Salus Floradix Floravital lisaks kõrge biosaadavusega raudglükonaadile mitmeid teisi koostisaineid nagu ürdi-vesiekstrakti, hapu hibiskust, kummelit, apteegitilli, spinatit, viinamarja-, pirnimahlakontsentraati, mustsõstramahla ja kirsi-, põldmuraka-, porgandimahlakontsentraati, et tagada meeldiv maitse ja sellega seoses ka toidulisandi jätkusuutlik tarbimine. Raua vedelal kujul tarbimine tagab ka parema imendumise.
Raua vajalikkusest loe lähemalt SIIT: (https://sinuteek.ee/et/terviseuudised/vitamiinid/rauapuudus-kindlasti-mitte-enam-ainult-naiste-probleem)