B-vitamiin: toidulisand, mis aitab sul suvest maksimumi saada
Suvi on see aeg, kus tahaks võimalikult hilja magama minna ning samas päeval siiski maksimaalselt produktiivne olla - igale poole jõuda ja kõike kogeda. Et keha sellise tempoga hästi hakkama saaks, tasub teda toetada B-grupi vitamiinidega.
B-grupi vitamiinid ei anna ise energiat, kuid toetavad keha energiatootmise mehhanisme ning parandavad ajutegevust. Need on parimad vitamiinid, mis aitavad kehal toime tulla vähese unega ning aktiivsete perioodidega. Ka kõige väiksem B-grupi vitamiinide puudus häirib otseselt meie energiataset ning meie mõtlemist ning tundeid. Seega ongi B-grupi vitamiinide peamiseks tunnuseks just väsimusetunne ning meeleolumuutused.
B-grupi vitamiine leidub muidugi ka toidus, kuid sellegipoolest täheldatakse nende vitamiinide puudust inimestel üha rohkem. B-grupi headeks allikateks on näiteks pähklid ja seemned, pärm, idud, köögi- ja puuviljad, liha, kala ja munad. Paljudel inimestel ei ole kõiki neid toiduainegruppe menüüs, kuid isegi kui on, ei pruugi neist intensiivsel eluperioodil piisata. Lisaks tasub teada, et liialt töödeldud toidust lähevad meile väärtuslikud B-grupi vitamiinid hoopis kaotsi. Karuteene teeb ka liiga suur suhkru tarbimine, mis põhjustab meie soolestikus B-grupi vitamiinide jaoks ebasobiva mikrokliimat.
B-grupi vitamiinidest rääkides on oluline teada, et vitamiinid jagunevad rasv- ja vesilahustuvateks. Rasvlahustuvad vitamiinid ladestuvad kehas, seepärast on kehal neid varuks ja nende üledoseerimine on halb. Veeslahustuvad vitamiinid aga ei ladestu. Nende kasutamata kogused väljutab organism uriiniga. B-grupi vitamiinid on veeslahustuvad ning nende varud pole meie organismis suured. Seepärast vajamegi neid igapäevaselt. Erandiks on B12- vitamiin, mille varud on meil tavaliselt olemas aastateks. Selle vitamiini puudust täheldatakse vaid inimestel, kellel on selle imendumisega probleeme või kes on aastaid järginud vegandieeti ega pole tarvitanud B12-vitamiini toidulisandeid ega B12-vitamiiniga rikastatud toitu, või ka neist perekondadest pärit imikutel ja lastel, kus mainitud toidu tarbimise mustrit järgitakse. Eakate inimeste B12-vitamiini tase on sageli madal ennekõike B12 vaegimendumise tõttu.
Lisaks B12- vitamiinile on tuntuimateks B-grupi vitamiinideks veel ka B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B6, B9 (folaadid/foolhape).
Lisaks kuuluvad B-grupi vitamiinide alla ka biotiin ja pantoteenhape. B-vitamiinid toimivad kõige paremini, kui neid tarbida koos. Lisaks energiatootmisele ja ajutegevusele vastutavad B-grupi vitamiinid ka seedeelundkonna ja lihastoonuse säilitamise eest, naha, juuste, silmade, suu ja maksa tervise eest. Neist viimane saab ju samuti just suvel väga suure koormuse osaliseks liiga suurte toidukoguste ning paljudel juhtudel alkoholi tarbimise pärast.
Tekst: Teele Teder, toitumisnõustaja