Inhalaator ja nebulisaator — mille poolest need erinevad ja miks neid kasutada?

Inhalaator ja nebulisaator — mille poolest need erinevad ja miks neid kasutada?

Inhalaator ja nebulisaator — mille poolest need erinevad ja miks neid kasutada?

 

Viimastel aastatel on üha laialdasemalt hakanud levima ravimite manustamine inhalaatori abil ning erinevat tüüpi seadmeid on tänaseks müügile saabunud mitmeid. Ka nebulisaatoreid (ingl nebulizer) kutsutakse endiselt rahvasuus inhalaatoriteks kuigi sünonüümsed need kaks sõna siiski ei ole. Selles postituses võtame vaatluse alla inhalaatori ja nebulisaatori erinevused ning juurdleme selle üle, mida peaks silmas pidama inhalatsiooni seadme soetamisel.

Sagedasti seostatakse inhalaatori kasutamist kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse või astmaga. Nende kahe seisundi sümptomaatiliseks raviks kasutatakse enamasti kontrollitud rõhuga doosinhalaatorit,  mille surve all balloonist ravimidoos kiiresti otse kopsudesse surutakse, või pulberinhalaatorit. Ülemiste hingamisteede haiguste raviks, ning ka väga raskekujulise astma puhul, kasutatakse nebulisaatoreid – kompressor-, ultraheli või võrk tehnoloogial põhinevaid inhalaatoreid. Nebulisaator muudab vedeliku kujul ravimi auruks, mille kõrgema kontsentratsiooniga tillukesed osakesed jõuavad sügavamale hingamisteedesse ja kopsudesse lühendades ravimi toimeaega ning parandades selle imenduvust. Nüüdisajal vähem levinud auru inhalaator ei ole enam populaarne abivahend ning peab nentima, et ka selle tõhusus on võrreldes nebulisaatoritega märkimisväärselt madalam.

Millistel puhkudel nebulisaatorit kasutada ja kuidas see töötab?

Nii inhalaatori kui nebulisaatori peamine eesmärk on ravimi efektiivne manustamine nii ülemistesse kui alumistesse hingamisteedesse ja kopsudesse. Erinevate põletikuliste hingamisteede haiguste kolded asuvad erinevates hingamisteede osades. Ülemiste hingamisteede haiguste hulka kuuluvad näiteks riniit ehk nohu, (krooniline) põskkoopapõletik, larüngiit ja tonsilliit ehk kurgumandlite põletik. Alumisi hingamisteid vaevavad sagedamini bronhiit ja kopsupõletik. Olenevalt sellest, millise haiguse raviks nebulisaatorit kasutatakse, erineb ka aurustunud piiskade ehk osakeste suurus. Suuremad ravimiosakesed on tõhusad ülemiste hingamisteede probleemide leevendamisel, väiksemad osakesed aga alumiste hingamisteede haiguste ravil. Mida väiksemate osakestega aur, seda sügavamale hingamisteedesse see tungib.

Nebulisaator on tõhus ka hooajaliste ja ägedate allergiliste reaktsioonide leevendamisel ja nö lihtsamate külmetushaiguste, nagu nohu, köha ja valulik kurk, ennetamisel. Nebulisaatori kasutamisel lõdvestuvad hingamisteede lihased, seeläbi saavad kopsud rohkem õhku ja on kergem hingata.

Nebulisaatorite tüübid ja nende erinevused

Võrkinhalaator – on innovaatiline inhalatsiooniseade, milles ravim muudetakse aerosooliks seda läbi tiheda võrgu surudes. Võrkinhalaatorid on peaaegu täiesti hääletud ja väikesemõõdulised, mis muudab nende kasutamise lihtsaks ka väljaspool kodu.

Kompressor-inhalaator – selle nebulisaatori tüübi tööpõhimõte seisneb suurel kiirusel hapniku surumise läbi vedeliku (ravimi) muutes selle peenikeste osakestega auruks. Tegemist on suurema seadmega ja mõeldud seega pigem koduseks kasutamiseks. Võrredles võrk- või ultraheli inhalaatoriga on kompressor-inhalaator mürarikkam ja seega mitte alati soosituim seade laste seas.

Ultraheli inhalaator – ultraheli inhalaator, nagu nimigi reedab, toimib ultrahelilainete abil. See seade aga ei ole mõeldud ravimite manustamiseks. Küll aga on ultraheli inhalaator tõhus soolalahuse auruks muutmisel, mis leevendab ülemiste hingamisteede vaevusi.

Miks eelistada nebulisaatorit ja kellele see mõeldud on?

Nebulisaatorit saab kasutada terve pere, alustades selle noorimast ja lõpetades vanima liikmega! Üheks olulisimaks nebulisaatori eeliseks on kasutamise lihtsus ja mugavus. Selle abil saab hõlpsalt manustada ravimeid imikutele, kes ise veel tabletti või kapslit neelata ei saa, aga ka puuetega inimestele. Kaasaegsed inhalaatorid ja nebulisaatorid on enamasti hääletud või väga tasase heliga, seega ei ole ravimi manustamine selle abil väikelapsele hirmutav. Mitmed inhalaatorid / nebulisaatorid on sobilikud kasutamiseks lastel alates 1. elukuust. Samuti on nebulisaatori kasutamine soositud vanemate inimeste seas, kellel on koordinatsiooniprobleeme, mis raskendavad aerosoolinhalaatori kasutamist, või kes ei ole võimelised suukaudselt ravimeid neelama.

Inhalaatorid ja nebulisaatorid on ohutud seadmed, kui neid õigesti kasutatakse. Äärmiselt oluline on seadet puhastada peale igat kasutuskorda (vastavalt kasutusjuhendis välja toodud infole).

Nebulisaatori enda kasutamise tõttu tekkivad kõrvaltoimed on harvaesinevad. Raporteeritud on kiirenenud pulsist, närvilisusest ja ärevusest, harvematel juhtudel ka peavalust, iiveldusest ja kurgu ärritusest. Siiski peab silmas pidama nebulisaatori kaudu manustatavate ravimite spetsiifilisi kõrvalmõjusid.

Kuidas valida sobivaim nebulisaator?

Nebulisaatori valimisel tuleks kaaluda erinevaid faktoreid, sh haigust, mille raviks seda kasutama hakatakse, kasutaja vanust, tema füüsilisi ja kognitiivseid võimeid, seadme efektiivsust (aerosooli väljutamise kiirus ning osakeste suurus – suuremad osakesed ülemiste ja väiksemad alumistele hingamisteedele), töökindlust, vastupidavust, suurust ja raskust (harva vajamineva nebulisaatori puhul ei ole nii oluline, kas see mahub taskusse, samas kui igapäevaselt, mitte ainult kodustes tingimustes kasutusel olev, nebulisaator võiks olla kergekaaluline ja kompaktne). Nebulisaatoreid on olemas juhtmetoite või laetava akuga, osad mängivad isegi muusikat! Erinevat tüüpi inhalaatorid / nebulisaatorid on mõeldud erinevate vajaduste rahuldamiseks. Soovitatav on enne nebulisaatori soetamist konsulteerida tervishoiuspetsialistiga, kes oskab anda nõu sobivaima seadme osas, mis vastab individuaalsetele vajadustele.

Populaarsed inhalaatorid Sinuteek e-kaubamaja tootevalikus

Kiwi Plus inhalaator – on Eestis enimmüüdud võrkinhalaator, mida saab kasutada terve pere. Selle abil on võimalik manustada erinevaid ravimeid, sh hormoone.

Feellife inhalaator Air Pro & Air Plus – uusima tehnoloogia ja kompaktse disainiga hääletud võrkinhalaatorid, mille aurustunud osakesed on väga väikesed ja tungivad seega sügavale kopsudesse.

GT Neb inhalaator – on samuti võrkinhalaator, mis on eriti tõhus alumiste hingamisteede haiguste raviks.

Microlife kompressor-inhalaator NEB PRO – töökindel kompressor põhimõttel toimiv inhalaator kodustes tingimustes kasutamiseks.

Seotud artiklid

Koolikute gaasivalud — põhjus või tagajärg?

Koolikute gaasivalud — põhjus või tagajärg?

Koolikute gaasivalud — põhjus või tagajärg? Tõenäoliselt ei ole olemas peatset või värsket lapsevanemat, kellele poleks pajatatud õuduslugusid koolikutest. Koolikud on termin, mida kasutataks ...

Loe edasi...