Ashwagandha

Ashwagandha

Mis on ashwagandha?

Ashwagandha (ee uimastav juustumari) on ĂĽks olulisemaid ja laialdasema kasutusalaga ravimtaimi ajurvedas. Ajurveda on Indiast pärit iidne looduslikel ravimeetoditel põhinev alternatiivmeditsiini suund, mille raames usutakse, et kõik haigused tulenevad ebatasakaalust organismis või stressist alateadvuse tasandil. 

Kust on ashwagandha pärit?

Indias on ravitsejad kasutanud ashwagandhat tuhandeid aastaid määrates seda abivajajatele nii stressi leevendamiseks, energiataseme tõstmiseks, noorusliku elujõu taastamiseks ja keskendumisvõime parandamiseks, kui ka põletike alandamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks.

"Ashwagandha" on sanskriti keelne sõna, mis otsetõlkes tähendab "hobuse lõhna" (ashwa - hobune; gandha - lõhn). See viitab nii ürdi enda aroomi nüanssidele, aga ka selle potentsiaalsele võimele anda jõudu ja tugevust ning suurendada vastupidavust ja tõsta viljakust.

Taime botaaniline nimi on Withania somnifera ja ashwagandhat teatakse ka mitme teise nime all, sealhulgas "India ženšenni" või "talvise kirsina".

Ashwagandha ise on väikeste kollaste õitega igihaljas põõsas, mis kasvab peale India ka mujal Kagu-Aasias ning Aafrika aladel. Ajurveedilises meditsiinis on ravi eesmärgil kasutusel nii taime juur (pulbristatud kujul) kui ka selle küpsed oranžikas-punased marjad.

Mis kasu saab ashwagandhast?

Nagu loendamatute teiste ravimtaimede puhul on ka ashwagandha mõju ja kasulikkust inimese tervisele teadlaste poolt veel pigem piiratult uuritud, kuid tänaseks on siiski leidnud tõestust mitmed väited taime erinevatest tervendavatest ja inimese organismi talitlust toetavatest omadustest:
 

 1. Ashwagandha on eelkõige tuntud kui tõhus stressileevendaja. Taim on klassifitseeritud adaptogeeniks ehk aineks, mille manustamine stabiliseerib ainevahetuse protsessid pingelistes olukordades ning suurendab seeläbi organismi vastupanuvõimet stressile (seda ka rakutasandil). Ashwagandha stressi alandavat toimet on täheldatud nii fĂĽĂĽsilise kui vaimse pinge korral. 2019. aastal läbi viidud uuringus avastati, et osalejail, kes tarbisid igapäevaselt 240 mg annuse ashwagandha lisandeid vähenes stressitase märkimisväärselt võrreldes kontrollgrupiga, kellele manustati platseebot. Taimel on omadus kontrollida kortisooli (stressihormooni) tootmist ning organismi funktsiooni, mis reguleerib stressireaktsiooni. Võrreldes platseeborĂĽhmaga said  katses osalejad lisaks madalamale stressitasemele kogeda oluliselt paremat unekvaliteeti ning langes ka ärevus. Samal aastal tehti veel teinegi uuring, mille käigus anti osalejatele 250-600 mg ashwagandhat ööpäevas. Teise uuringu tulemused kinnitasid ashwagandha stressi maandavaid ning kortisooli taset alandavaid omadusi. Kuid vajalik on läbi viia laialdasemad uuringud, et jõuda ĂĽksmeelele kõige sobivama ashwagandha annuse ja manustamise viisi osas stressiga seotud neuropsĂĽhhiaatriliste häirete sĂĽmptomite leevendamiseks ja raviks.

 2. Uuringud on näidanud, et ashwagandhal võib olla kasulik mõju füüsilisele sooritusvõimele ja on seega potentsiaalselt kasulik lisand nii harrastus- kui elukutselistele sportlastele. Ravimtaim mitte ainult ei aita kaasa füüsilisele jõudlusele ja lihasmassi kasvu kiirendamisele, vaid suurendab märkimisväärselt ka maksimaalset hapnikutarbimist ja vastupidavust intensiivse füüsilise pingutuse käigus. Ühes uuringus, milles meessoost osalejad tarvitasid 600 mg ashwagandhat päevas ja võtsid kaheksa nädala jooksul järjepidevalt osa vastupidavustreeningutest, kasvas lihaste tugevus ja ka mass oluliselt enam võrreldes platseeborühmaga.

 3. On leitud tõendeid, et ashwagandha võib leevendada mitmete vaimse tervise probleemide, sealhulgas depressiooni, sümptomeid. Uuritud on nii selle mõju skisofreeniale kui bipolaarsele häirele. Mõlemal juhul paranes toimetulek stressiga. Skisofreenia puhul vähenes ka depressioon ning langes ärevus. Kuigi leidub tõendeid, mis viitavad faktile, et ashwagandha võib mõnedele inimestele avaldada antidepressantset mõju, ei tohiks seda kindlasti kasutada kui aseainet antidepressantidele.

 4. Ashwagandha võib tõsta meeste viljakust ja testosterooni taset. Taimeekstrakt suurendab looduslikult testosterooni tootmist kehas. Vanuse kasvades testosterooni tase langeb ning see omakorda võib põhjustada ärrituvust, väsimust, lihasmassi kaotust ning madalat libiidot. Tervelt neli erinevat uuringut on leidnud tõendeid ashwagandha ravi efektiivsusest suurendada märkimisväärselt sperma kontsentratsiooni, mahtu ja spermatosoidide liikuvuse aktiivsust ning seda nii madala kui ka normaalse spermatosoidide arvuga meestel. Kinnitamaks ülaltoodud väiteid on vaja läbi viia täiendavaid uuringuid.

 5. Osad kliinilised uuringud näitavad, et ashwagandha võib alandada veresuhkru taset kuna see stimuleerib insuliini sekretsiooni, parandab insuliini tundlikkust lihasrakkudes ja tõstab teiste keharakkude võimekust absorbeerida vereringest glĂĽkoosi. 

 6. Juba aastatuhandeid on ashwagandhal arvatud olevat põletikke pärssivad omadused. Ashwagandha sisaldab ühendeid, mis võivad aidata alandada põletikku kehas. Põletik on loomulik reaktsioon stressile ja infektsioonidele, kuid kui see muutub krooniliseks, võivad pikaajalise põletiku tagajärjel tekkida teised tõsisemad haigused, nagu diabeet, vähk, artriit, südame- ja soolestiku häired. Kuigi enamik katseid on senimaani tehtud loomadega, on tõendeid selle kohta, et ashwagandha võib vähendada põletikumarkereid ka inimestel.

 7. Teadlased on kindlaks teinud, et ashwagandha võib parandada kognitiivseid funktsioone osadel inimgruppidel, sealhulgas kerge kognitiivse häirega vanematel täiskasvanutel ja skisofreeniahaigetel. Samuti võib ravimtaim aidata kaitsta aju tervist nii vigastuste, vanusega kaasnevate ja pärilike haiguste (dementsus ja Alzheimeri tõbi), arvukate toksiinide kui insuldi tekke ning ka viimase põhjustatud ulatuslike ajukahjustuste eest.

Ashwagandha võib omada positiivset mõju järgmistele kognitiivsetele funktsioonidele:

 • täidesaatev toimimine
 • tähelepanu
 • reaktsioonikiirus
 • tunnetuslike ĂĽlesannete sooritamine
 • vahetu ja ĂĽldine mälu
 • teabe töötlemise kiirus

Hiljutiste uuringute põhjal märgivad teadlased, et ashwagandhas leiduvatel keemilistel ühenditel on ajule antioksüdantne toime, mis võib olla kasulik kognitiivsele tervisele.

 1. Laialdaselt on levinud teadmine, et ashwagandha soodustab und ja ravib unetust. Ka taime ladinakeelne nimi (Withania somnifera) annab vihje unele - "somnifera" tähendab "und esile kutsuv". Ashwagandhal on rahustavad ja lõõgastavad omadused, mis toetavad  kosutavat uneaega. Ăśksikud kliinilised uuringud on seda ka tõestanud. Lisaks une kvaliteedi paranemisele täheldati, et katses osalejad jäävad kiiremini magama tänu ravimtaime ärevust langetavatele ja närvisĂĽsteemi taastavatele omadustele, unes oldud aeg venis pikemaks ning ka ärgates olid katsealused vaimselt erksamad. Ashwagandha on lootust andev ravimtaim neile, kes kannatavad unetuse all. 2019. aastal läbi viidud uuringus avastati, et ashwagandha annustamine doosis 300 mg kaks korda päevas võib aidata unetuil sõba silmale saada. Sellegipoolest on vaja läbi viia arvukamate osalejatega kliinilised uuringud.

Kui palju peaks ashwagandhat tarbima?

Ashwagandha annustamissoovitused varieeruvad suuresti. On täheldatud, et annused vahemikus 250-1250 mg päevas on erinevate seisundite korral tõhusad. Kui teil on küsimusi spetsiifilise terviseprobleemi puhul ashwagandha annustamise kohta tuleks konsulteerida tervishoiuspetsialistiga. Oluline on silmas pidada, et ashwagandha positiivne mõju ei avaldu üle öö. Välistatud ei ole, et enne soovitud tervistavate tulemuste saavutamist tuleb lisandit võtta mitu kuud.

Ashwagandha lisandite populaarsuse kasvades on hoogsalt juurde tulnud nii nende tootjaid kui ka edasimüüjaid. Tänapäeval on need vabalt saadaval nii tervise- kui loodustoodete poodides.

Enamiku inimeste jaoks peetakse ashwagandhat suhteliselt ohutuks, kuid selle mõju organismile pikaajalisel tarvitamisel ei ole veel teada. Suured annused võivad põhjustada kõrvaltoimeid, mille hulka kuuluvad ebamugavustunne seedetrakti ülaosas, kõhulahtisus, oksendamine, uimasus, unisus, suu kuivamine. Samuti võib ashwagandha põhjustada allergilist reaktsiooni inimestel, kel on tundlikkus maavitsaliste sugukonda kuuluvate taimede suhtes.

Ashwagandha lisandi võtmist peaksid kindlasti vältima rasedad (suurte annuste puhul võib see põhjustada raseduse katkemist), inimesed, kellel on diagnoositud kilpnäärme ületalitlus (võib põhjustada sümptomite halvenemist), hormoontundliku eesnäärmevähi põdejad, aga ka need inimesed, kes võtavad immunosupressante, rahusteid, antidepressante, krampidevastaseid, diabeedi- või kõrgvererõhuravimeid. Oluline on enne ashwagandha lisandi tarvitamist pidada nõu tervishoiutöötajaga.

Sinuteeki tootevalikus olev Floradix Neuro Balance toidulisand ashwagandhaga sisaldab ka B12- ja C-vitamiini, mis pakuvad lisatuge närvisüsteemile. Toode on gluteeni- ja laktoosivaba ning sobib ka taimetoitlastele ja veganitele.

 

Seotud artiklid

Terviseankeet: Kuidas Saara Pius end tervena hoiab?

Terviseankeet: Kuidas Saara Pius end tervena hoiab?

„Tervis on su enda kätes“, - sellist lauset kohtab ĂĽhe sagedamini. Uues Sinuteeki terviseankeedi rubriigis, saame teada, kuidas inspireerivad inimesed oma tervist hoiavad. Motivatsioon ja ...

Loe edasi...
Kas mul on toidutalumatus?

Kas mul on toidutalumatus?

Kuidas saada aru, kas mul on toidutalumatus? Toidutundlikkus võib hõlmata spetsiifilisi toiduallergiaid ja toidutalumatust. Toiduallergia on konkreetse toidu suhtes tekkiv väga raske immu ...

Loe edasi...
Probiootikum - kellele ja millal?

Probiootikum - kellele ja millal?

  Probiootikumid on viimastel aastatel tõeliselt tuule tiibadesse saanud naastes tänaseks maailmas enim mĂĽĂĽdavate toidulisandite esikĂĽmnesse. Teadlased ĂĽle planeedi on probiootikumid luubi all ...

Loe edasi...