Tsöliaakia ja gluteenivaba dieet
Tsöliaakia ja gluteenivaba dieet
Eesti Tsöliaakia Selts
Tänapäeval kohtab aina enam inimesi, kes on enda menüüst välja jätnud gluteeni ning seda just tervislikel põhjustel, mitte trendiga kaasas käimise tõttu. Mis on aga tsöliaakia ja gluteen ning miks sellest viimasel ajal nii palju räägitakse? Kes on need inimesed, kes peavad gluteenivaba dieeti?
Tsöliaakia on igas vanuses avalduda võiv päriliku eelsoodumusega ja krooniline koekahjustusega autoimmuunhaigus.
Tsöliaakia korral nisus, rukkis ja odras sisalduvate valkude e gluteenide poolt vallandatavad reaktsioonid põhjustavad peensoole limaskesta kahjustuse. Kahjustunud peensoolest ei saa organismi imenduda aga organismile olulised toitained (mineraalid, vitamiinid jm). Seega ravimata ja diagnoosimata tsöliaakiahaige organismis esineb toitainete puudus, mis toob omakorda kaasa erinevaid haiguseid. Korrektse dieediga peensool paraneb ja toitainete imendumine taastub.
Tsöliaakia sümptomid on erinevad ja väga individuaalsed.
Kõige olulisem on tsöliaakiat kahtlustada seedetrakti vaevuste (kõhuvalu, kõhulahtisus/kinnisus, kõhupuhitus, oksendamine) korral. Tsöliaakiat tuleb kahtlustada ka siis, kui on rauavaegusaneemia, autoimmuunne türeoidiit, maksafunktsiooni häired, neuroloogilised ja psühhiaatrilised haigused, viljatus, osteoporoos, luumurrud jm. Tsöliaakiat nimetatakse ka kliiniliseks kameeleoniks oma mitmekülgsete sümptomite poolest st inimesed käivad arsti juures erinevate vaevuste puhul, aga arst ega patsient ei oska näha erinevate sümptomite seost tsöliaakiaga. Tsöliaakia on kogu maailmas aladiagnoositud haigus.
Enne tsöliaakia diagnoosi ei tohi kindlasti alustada gluteenivaba dieeti.
Tsöliaakia diagnoosimiseks on vajalik kõigepealt määrata perearsti juures vereanalüüsist vastavad antikehad. Vereproovi positiivse tulemuse korral kinnitab tsöliaakia diagnoosi peensoole biopsia. Paneme kõikidele südamele, et erinevate vaevuste korral ei alustaks gluteenivaba dieediga enne biopsia tegemist. Vastasel korral peensoole hatud paranevad ning tsöliaakia, kui tõsine ainevahetushaigus, jääb aastateks avastamata. Ilma diagnoosita inimesed tavaliselt ei arvesta gluteenivaba toitumise nüanssidega ning seeläbi kahjustavad oma tervist. Samuti ei osata jälgida ka esimese astme sugulasi, kes on riskirühmas.
Tsöliaakia ainus ravi on eluaegne range gluteenivaba dieet
Gluteenivaba dieedi korral ei tohi menüü sisaldada nisu, rukist, otra ega teisi ristsaastunud teravilju ning tooteid. Väljendit gluteenivaba võib kasutada toidu puhul, mille gluteeni sisaldus ei ületa 20 mg/kg kohta. Seega gluteenivaba märgistusega toodete puhul peavad tootjad seda piirmäära jälgima. Gluteenivaba dieedi pidamisel on abiks Eesti Tsöliaakia Seltsi kodulehel toodud lubatud ja keelatud toiduainete nimekirjad https://tsoliaakia.ee/infomaterjal/lubatud-keelatud-toit/toiduained/ .
Kui sageli arvatakse, et tsöliaakiahaige toidulaud on piiratud väikese valiku tõttu, siis tegelikkuses see nii ei ole. Teraviljadest on tsöliaakiahaigele lubatud mais, riis, hirss, tatar, kinoa ja amarant. Meile lubatud teraviljad võivad aga saagi koristamise, hilisema töötlemise ja tootmise protsessis kokku puutunud gluteeni sisaldavate teraviljadega ja seega tsöliaakiahaigete jaoks olla ristsaastunud. Seega teravilja- (ja ka osade muude) toodete puhul tuleb pakendilt otsida kirja gluteenivaba või ametlikku lisagarantiid andvat gluteenivaba kaubamärki (see on tähis, kus viljapea on läbikriipsutatud).
Lubatud on ka gluteeni mittesisaldavad piima-, liha-, kala- ja munatooted ning maiustused ja joogid. Süüa saame aedvilju, pähkleid, marju ja puuvilju. Poodides on saadaval spetsiaalsed gluteenivabad leivad, saiad, müsli, küpsised, pitsa(põhjad), makaronid ja muud tooted. Seega teadlikult toiduained valides on võimalik süüa tasakaalustatult ning tervislikult.
Gluteenivaba dieeti peavad ka inimesed, kellel on gluteeni (teravilja või ka nisu) allergiat (diagnoosi saab allergoloogi käest) või mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkust (so toidutalumatus, mille puhul peensoole kahjustust ei teki ning gluteeni tarbimine oleneb inimese tervislikust seisundist).
Tsöliaakiahaiged järgivad gluteenivaba toitumist tervislikel põhjustel ning nende dieet peab olema väga range.
Infonupud
- tsöliaakia ja gluteenivaba toitumise kohta saad infot https://tsoliaakia.ee/
- tsöliaakiahaiged ja nende lähedased on oodatud tasuta nõustamisele, täpsem info https://tsoliaakia.ee/kontakt/noustamine/
- kõik selle temaatikaga seotud mõtted ja ettepanekud on oodatud e-kirja teel [email protected]