Olulised toidulisandid veganitele
Oled sa vegan või segatoiduline, üks asi on mõlemal ühine. Arvestades tänapäeva toitainete vaest mullastiku ning töödeldud toidu osakaalu, tuleb igapäevast toitumist toetada toidulisanditega. Veganid peavad toidulisandeid valides lihtsalt pisut hoolikamad olema.
Veganite puhul on esmaseks kohustuslikuks toidulisandiks B12-vitamiin. Selle vitamiini puhul on huvitav see, et seda ei tooda ei taimede ega loomade ning samuti ka mitte inimese organism. Seda suudavad teha vaid mikroorganismid ehk osad väga spetsiifilised bakterid. Mis veelgi märkimisväärsem – tegelikult sünteesib vitamiini B12 vähesel määral ka meie jämesoole mikrofloora, kust see aga ei imendu, nii et vitamiiniallikana pole sellest abi.
Tänuväärsed bakterid
Üldiselt taimed ei vaja elutegevuseks B12-vitamiini, mistõttu on loomulik, et nad seda oma kudedesse ei ladusta. Loomadele on see vitamiin aga vajalik ning nende organism omastab ja varub seda. Seepärast saab seda vitamiini peamiselt loomsest toidust. See teebki olukorra keeruliseks veganitele, kellel tuleb leida täiendavaid B12-vitamiini allikaid. Taimetoitlastel ja veganitel on kõige kindlam saada seda vitamiini toidulisandist või tarbides B12-vitamiiniga kunstlikult rikastatud toite, mõlema puhul on kasutatud nende samade bakterite tänuväärset abi.
Kuna B12-vitamiin on üks vähestest vitamiinidest, mida keha ladustab pikemaks ajaks, siis võib selle puuduse väljakujunemine võtta aastaid. Selle piisav saamine on äärmiselt oluline normaalseks vereloomeks ja neuroloogiliseks talitluseks. Esmasteks sümptoomideks on näiteks aneemia, liigne ärrituvus, mälulüngad, menstruatsioonihäired, nõrkus ja/või halb kehalõhn, juuste väljalangemine. Vitamiinipuuduse süvenemine aga annab endast märku tõsisemal moel. Näiteks võib esineda skisofreeniale sarnaseid sümptoomeid, neuropaatiat ja seljaaju degeneratsiooni.
Sinuteek.ee valikust sobib veganite B12-vitamiini saamiseks hästi Salus Floradix Vitamiin-B-kompleks toidulisand, mis lisaks väga vajalikule B12-vitamiinile sisaldab ka teisi B-grupi vitamiine, mis toetavad täiendavalt nii närvisüsteemi kui energia tootmist.
Puuviljamaitseline päikesevitamiin
Teine oluline vitamiin, mida veganid peavad (vähemalt sügisest kevadeni) võtma ning leidma endale taimse versiooni on D-vitamiin. Toitumisspetsialistid ütlevad, et ka kõige täiuslikum toitumine ei taga head tervist, kui D-vitamiini tase pole paigas. Arstid kinnitavad jälle, et D-vitamiini mõju organismile on nii laiaulatuslik ja keeruline, et nad ei tea õieti ühegi haiguse tegelikku olemust enne, kui D-vitamiini vaegus on kõrvaldatud. D-vitamiini üks peamiseid ülesandeid organismis on kaltsiumi ja fosfori ainevahetuse reguleerimine. Veganitele on sobilik samblikest toodetud D3-vitamiin, aga ka D2-vitamiin. Veganisõbraliku D-vitamiini üheskoos kaltsiumi, magneesiumi ja tsingiga leiab Floradix Saludynam puuviljamaitselisest toidulisandist, lastele sobib hästi Floradix Kindervital.
Hästiimenduv raud
Naistel on tihti probleeme rauatasemega veres. Enamus rauapreparaatidest Eesti turul ongi taimsed, aga ka nende seast saab teha parematest parimaid valikuid. Näiteks võiks valida raua, mis oleks hästi omastatav. See tähendab ka vähem seedehäireid või siis üldse mitte seedehäireid. Nende viimaste poolest on raua toidulisandid lausa tuntud. Seedehäireid tekitabki just imendumata jäänud raud. Floradix Floravital sisaldab orgaanilist rauda ning see on juba lahustunud kujul ehk selle omastamine on tablettidega võrreldes parem. Lisaks sisaldab Floradixi Floravital ka paljusid B-grupi vitamiine ning C-vitamiini. Miks raua tase üldse meile nii oluline on, loe aga SIIT!
Lill, mis aitab tugevdada immuunsust
80% sellest, mis olukorras on meie immuunsussüsteem, sõltub sellest, mis olukorras on meie seedesüsteem. Seega tasub alati ka oma seedimist toetada. Selleks sobib hästi Floradix IntestCare puuviljamaitseline taimne toidulisand. Sisaldades kurkumi-, piparmündi-, artišoki-, rosmariini- ja ingveriekstrakti, on see suurepärane seedesüsteemi toetaja. Kõige vähem on vist kuuldud selles nimekirjas artišokist, kuid kindlasti ei saa teda alahinnata. Artišokk on tegelikult lill, mis näiteks soodustab sapisünteesi ja selle eritumist sapipõiest ning tõhustab rasvase toidu seedumist, samuti ergutavad taimes leiduvad ühendid seedeensüümide eritumist. Lisaks sisaldab artišokk ka inuliini. Seda käsitletakse prebiootikumina, mis soodustab inimese seedekulglas tervisele soodsalt mõjuvate piimhappebakterite paljunemist. Tasub teada sedagi, et artišokk soodustab organismist liigse vedeliku väljutamist ehk teisisõnu toimib loodusliku diureetikumina.
Toidulisandeid valides tuleb eelkõige lähtuda muidugi selle vajadusest ehk et kas organismil on sellest puudus. Teisena tuleks uurida, mida see toidulisand veel lisaks sellele konkreetsele ainele sisaldab. Ideaalne oleks, kui see ei sisaldaks alkoholi, säilitusaineid, värvaineid ega kunstlikke lõhna- ja maitseaineid. Floradixi toidulisandid ongi õnneks kõik just sellised.