15 märki, mis näitavad, et teil võib olla rauavaegus
Rauavaegus on üks kõige levinumatest toitainevaegustest, enim ohustab see naisi.
Raud on hädavajalik hemoglobiini-nimelise valgu moodustamiseks, mis aitab punalibledel hapnikku kehas ringi kanda. Ilma selleta ei toimi organismis miski korralikult ja tekkida võib aneemia. Lugege allpool lähemalt rauavaeguse sümptomite kohta ning kui teil neid esineb, pöörduge arsti poole ja laske teha ferritiini test, millega mõõdetakse organismi rauavarusid.
Kuidas saada aru, et Sul on rauavaegus?
-
Tunned end kurnatuna
See rauavaeguse kõige tavalisem sümptom jääb ilmselt kõige sagedamini märkamata. „Naised on nii harjunud pööraselt kiire elutempo ja väsimustundega,“ ütles dr. Nancy Berliner, American Society of Hematology ajakirja Blood toimetaja. „Sageli peavad nad väsimustunnet lihtsalt elu osaks.“ Kuid rauavaeguse tõttu jõuab teie organismi kudedeni vähem hapnikku, nii et organism ei saa piisavalt vajalikku energiat. Kui teie „tavalise“ väsimusega kaasnevad nõrkustunne, ärrituvus või keskendumisraskused, siis võib see olla seotud rauaga (või selle vaegusega). Ega ilmaasjata öelda inimeste kohta, kel tekib rauavaeguse tagajärjel aneemia, et neil on „kehv veri“.
-
Vererohke menstruatsioon
„Rauavaeguse peamine põhjus naistel on liiga vererohke menstruatsioon,“ ütles dr. Jacques Moritz, New York City Mount Sinai St. Luke's Roosevelti haigla günekoloogia osakonna juhataja. „Nad kaotavad liiga palju verd, organism taastoodab umbes poole sellest kogusest ja järgmisel kuul kaotavad nad jälle liiga palju verd,“ sõnas ta. „Nagu täidaks auto bensiinipaaki, millel on väike auk sees.“ Menstruatsioonivere kogus ei tohiks olla suurem kui kaks-kolm supilusikatäit kuus. Tehke tampoonitest. Kui peate vahetama tampooni sagedamini kui iga kahe tunni tagant, siis pidage nõu günekoloogiga.
-
Oled kahvatu
Sellel, et sõnu „kahvatu“ ja „haiglane“ sageli samatähenduslikena kasutatakse, on oma põhjus. Moritz ütles, et hemoglobiin annab verele punase värvi ja sellest tulenevalt kumab nahk roosakalt. Nii et kui selle valgu tase on madal, siis kaotab nahk oma värvi. Kui teil on hele jume, siis on seda lihtne märgata. Kuid ükskõik milline teie nahatoon ka poleks, juhul kui huulte siseküljed, igemed ja alumiste laugude sisekülg on vähem punased kui tavaliselt, võib selle põhjuseks olla organismi vähenenud rauasisaldus.
-
Hakkad kergesti hingeldama
„Ükskõik kui sügavalt te hingate, kui organismi hapnikusisaldus on väike, siis tekib teil õhupuudus,“ selgitas Berliner. Kui märkate, et hakkate hingeldama, tehes asju, millega olete muidu kergesti hakkama saanud, näiteks trepist ülesminek või tavaline treeningukava, siis võib põhjuseks olla rauavaegus.
-
Süda klopib
Ületöötanud südant võivad ohustada ebaregulaarsed südamelöögid, südamekahinad, südame suurenemine ja isegi südamepuudulikkus. Enne kui ehmute – ärge ehmuge. Selleks, et asi nii hulluks läheks, peaksite kannatama rauavaegusaneemia all üsna pikka aega, väidetakse Texas Heart Institute’i ajakirjas ilmunud ülevaates kardiomüopaatiast ja rauavaegusest. Kui te aga teate, et teil on südamega probleeme, siis tuleb kindlasti vere rauasisaldust kontrollida, sest rauavaeguse tõttu võivad südamevaevused süveneda.
-
Teil on rahutute jalgade sündroom
Kas te ei suuda paigal püsida? John Hopkins Medicine’i andmetel on rauavaegus umbes 15 protsendil rahutute jalgade sündroomi all kannatavatest inimestest. Mida väiksem on vere rauasisaldus, seda ägedamad on sümptomid.
-
Pea valutab
„Rauavaeguses organism transpordib hapnikku esmajärjekorras ajju, enne kui viib seda teistesse kudedesse, kuid sellegipoolest jõuab hapnikku teie pähe vähem, kui oleks vaja,“ lausus Berliner. National Headache Foundationi väitel võivad selle tagajärjel ajuarterid laieneda, põhjustades peavalu.
-
Isu savi, mulla ja jää järele
Isu mittetoiduainete järele (ja nende söömine), mida nimetatakse pica’ks, võib olla märk rauavaegusest. Rauavaeguse all kannatavad inimesed võivad tunda kiusatust süüa kriiti, savi, mulda ja paberit. Õnneks valib enamik naisi jää, nagu ütles Berliner, kes palub oma aneemilistel patsientidel tulla vastuvõtule, kui neil tekib isu jää järele.
-
Tunnete põhjuseta ärevust
Nagu teie elu poleks juba küllalt stressirohke – rauavaegus võib põhjustada ärevustunde suurenemist. „Hapnikupuudus paneb hoogsalt tööle sümpaatilise närvisüsteemi, mis on organismi n-ö gaasipedaal,“ sõnas Berliner. Veelgi enam – kuna rauavaegus tekitab südamekloppimist, võib kergesti tekkida tunne, et peate võitlema või põgenema, isegi kui tegelikult võiksite lihtsalt lõõgastuda.
-
Juuksed langevad välja
Rauavaegus, eriti kui see on arenenud edasi rauavaegusaneemiaks, võib põhjustada juuste väljalangemist. „Organism lülitub siis ellujäämisrežiimile ja kasutab hapnikku elutähtsate funktsioonide toetamiseks, mitte juuste tervise tagamiseks,“ selgitas Moritz. Aga ärge sattuge paanikasse, kui leiate dušialuselt mõned juuksekarvad. Enamik inimesi kaotab ka headel aegadel umbes sada juuksekarva päevas.
-
Olete taimetoitlane või vegan
„Rauaallikad ei ole kõik ühesugused. Inimese organism omastab heemset rauda, mida saame lihast, kanast ja kalast, kaks-kolm korda paremini kui mitteheemset rauda, mida saame taimedest,“ ütles toitumisspetsialist Rania Batayneh, raamatu „The One One One Diet“ autor. Kui koostate oma menüü hoolikalt, võite siiski saada toidust piisavalt rauda. Tumerohelised lehtköögiviljad, täisteraviljad ja kaunviljad sisaldavad kõik rikkalikult rauda. Sööge neid koos C-vitamiinirikaste toiduainetega, nagu paprika, marjad ja brokoli, et raud imenduks paremini.
- Teil on kilpnäärme alatalitlus
Rauavaegus aeglustab organismi kilpnäärmetalitlust ja häirib selle ainevahetust soodustavat toimet, väidab National Academy of Hypothyroidism. Hüpotüreoidism jääb sageli diagnoosimata – American Thyroid Associationi andmetel pole kuus kümnest kilpnäärmehaiguse all kannatajast oma haigusest üldse teadlikud. Nii et kui märkate, et teil on vähe energiat, olete kaalus juurde võtnud või teie kehatemperatuur on madal, rääkige sellest oma arstiga.
- Olete rase
„Foolhappest räägitakse raseduse puhul palju ja seda põhjusega, kuid kõhubeebid vajavad ka rauda ja nii võivad nad emme rauavarud pihta panna. Samuti kaotavad paljud naised sünnituse ajal üsna palju verd ja organismi rauasisaldus langeb,“ ütles Moritz. Kui ootate mitmikuid, teie rasedused järgnevad üksteisele väikese vahega või peate hommikuti sageli oksendama, siis võib teil olla vaja rauda juurde võtta.
- Keel näeb imelik välja
„Lisaks sellele, et organismi väikese rauasisalduse tõttu muutub keel kahvatuks, võib selle tõttu väheneda ka müoglobiinisisaldus, mis on punalibledes leiduv lihaste, sealhulgas keelelihase tervist toetav valk,“ sõnas Berliner. Seetõttu muutub paljude rauavaeguse all kannatavate inimeste keel valulikuks, põletikuliseks ja kummaliselt siledaks.
- Põete tsöliaakiat või põletikulist soolehaigust
Isegi kui saate toidust piisavalt rauda, võivad tsöliaakia ja põletikulised soolehaigused, nagu Crohni tõbi ja haavandiline koliit, põhjustada toitainete, muuhulgas raua imendumise häireid. Need haigusseisundid tekitavad seedetraktis põletikku ja kahjustavad seda. Kui teil on diagnoositud ükskõik milline neist seedetrakti haigustest, pidage oma arstiga nõu, kuidas saaksite organismi raua omastamist parandada.
Kuidas saada rohkem rauda?
Rauavajadus pole kõigil ühesugune, eriti käib see naiste kohta. 19- kuni 50-aastased naised vajavad tavaliselt 18 mg rauda päevas. Raseduse ajal aga suureneb rauavajadus kuni 27 milligrammini. Lapse rinnaga toitmise ajal peaksite saama 9 mg rauda. Rauavajadus võib sõltuda ka sellest, kui vererohke on menstruatsioon. Olete üle 50-aastane ja teil pole menstruatsiooni? Sel juhul vajate rauda vaid 8 mg päevas. Seda kogust pole raske kokku saada – üks portsjon läätsi, spinatit, veiseliha, pähkleid, kana või kikerherneid sisaldab vähemalt paar milligrammi rauda.
Ja raua puhul pole rohkem alati parem. „Palju tähelepanu pööratakse rauavaegusele, kuid muret tekitab ka raua üleküllus, mis võib uuringute järgi kahjustada siseorganeid ja suurendada diabeedi, südameinfarkti ja vähi riski, eriti vanematel inimestel,“ ütles Batayneh. Proovige oma päevane soovituslik rauakogus kätte saada, kuid ärge muretsege, kui see on soovitatust suurem või väiksem.
Rauavaeguse korral soovitame tarbida Floradix rauda. Floradix rauasiirupid ja rauatabletid leiate siit.
Avaldatud 5. aprillil 2014 Health.com poolt.